”Game On!” projekt – Klímakiállítás, Tokaj
Alapítványunk a Tokaji Múzeum „Vége a játéknak. Ne hagyja, hogy a klímaváltozás befejezze a játékot!” című, pályázat keretében megvalósuló projektjében installációk, kiállítás elemek, múzeumpedagógiai eszközök, játékok elkészítésének megvalósításában vett részt.
A projekt célja:
A Tokaji Múzeum „Vége a játéknak. Ne hagyja, hogy a klímaváltozás befejezze a játékot!” című, pályázat keretében megvalósuló projektjében installációk, kiállítás elemek, múzeumpedagógiai eszközök, játékok elkészítése.
Tokaji Múzeum és a Világörökségi Bormúzeum épületében kiállított interaktív és digitális installációkat azért hoztuk létre, hogy bemutassa, hogyan kerülhet Tokajban veszélybe a bor és a szőlő, mint kulturális szimbólum, a klímaváltozás hatására. A lehetséges változásokat, következményeket és megoldásokat körbejárva állítottuk össze a kiállítás elemeit. Célunk, hogy megmutassuk, mit lehet tenni annak érdekében, hogy a jövőben is élvezhessük a szőlőfürtök gondos és szakértő feldolgozásából születő zamatos “bor-költeményeket”.
A projekt szakmai tartalma:
Klímahelyzet Tokajban - Interaktív jövő tájkép - Interaktív kiállítás bemutató
Nincs olyan nap, hogy ne hallanánk a klímaváltozásról. Lehet, hogy nem is vesszük észre azokat a mikro változásokat, melyek az éghajlatváltozás hatására jönnek létre, és akár teljes élőhelyeket alakítanak át, tesznek élhetetlenné. Mik ezek a mikro szintű változások és mi közünk van hozzá?
Bár szeretjük azt gondolni, hogy uraljuk a természetet, és felette állunk, tudomásul kell vennünk, hogy rengeteg módon kapcsolódunk hozzá, sőt sok esetben ki is vagyunk szolgáltatva neki. Vegyünk példának egy természeti csapásként megélt extrém időjárási jelenséget vagy gondoljunk akár a saját létszükségleteink fedezésére fordított ökoszisztéma szolgáltatásokra (pl.: oxigén, vagy az éltető víz)
Na, de mi köze ennek az egésznek Tokajhoz? Vegyünk egy virtuális nagyítót és nézzük meg!
Miért baj az nekünk, ha beerdősül egy terület? Mi van akkor, ha egy területről eltűnnek az orchideák? Te tudod, hogy néz ki a sallangvirág? És azt tudtad, hogy a boglárkalepke felnövekedéséhez hangyákkal kell együtt élnie?
Most még lehet ezek a kérdések furcsának hathatnak, de a kérdések megválaszolásával kapcsolatban segítségedre lesz Tokaj Interaktív jövő tájképe, ahol megtudhatod, mi közük van ezeknek a látszólag egymástól független kérdéseknek a klímaváltozáshoz és Tokajhoz!
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
- Interaktív jövő tájkép – Tokaj
“Jövőlátó” Klíma távcső - Interaktív kiállítás bemutató
A „Game On!” „jövőlátó klíma-távcsövének”, segítségével megmutatjuk milyen volt Tokaj a „régi szép időkben”. Haladva az idővel egy jelenkori légifotó arra invitál, hogy rácsodálkozz Tokaj szépségeire, amíg még megtalálható ebben az állapotában, illetve ha tovább haladsz a korral, eljutsz az éghajlatváltozás által általunk elképzelt és “átrajzolt” jövőbe.
A múltbeli képek 1857-től vezetnek afelé a jövő felé, ami Tokajt ábrázolja majd a jelenhez képest 150-200 év távlatából. Láthatod Tokaj diverz ártéri élőhelyeit, melyet az évente eljövő természetes “zöld ár” elvonulása kelt életre, a virágzó borvidéket, vagy akár a kedvező mikro-klimatikus viszonyokat, melyek lehetővé tették és teszik Tokajnak, hogy elfoglalhatja a világ szinten méltó helyét a borászatot felvirágoztató adottságai végett. A másik oldalon láthatóvá tesszük azt is, mi kerülhet veszélybe az éghajlatváltozás által. A kiszáradó ártér és a hegyoldal, vagy akár az extrém időjárás miatti hegyről lecsúszó lösztalaj…A jövőbeli tudományos modellezési adatok alapján művészi jelleget öltő, helyenként kissé drámai, de elgondolkodtatásra szánt megalkotását látod ezeknek a lehetséges változásoknak.
A furmint élete és túlélési esélyei - Installáció bemutató
Mint minden növénynek, a furmint szőlőnek is megvan a maga sajátos igénye élőhely szempontjából. Ne legyen sem túl sok az eső, sem túl kevés, se túl erős, de ne is túl kevés napfény.
- De mennyi az annyi?
- Mik azok a változások, amik veszélyeztetik a furmint élőhelyét és létszükségleteit?
- Tokajban mennyire módosulnak majd a környezeti adottságok a klímaváltozás hatására?
Rátalálhatsz a válaszokra a Világörökségi Bormúzeum épületében! Keresd “A furmint élete és túlélési esélyei” – Installációt A Világörökségi Bormúzeumban és tudd meg mennyi esélye van a furmintnak a klímaváltozás hatásaival szemben!
A Klímaváltozást bemutató virtuális rendszer
- A Klímaváltozást bemutató virtuális rendszer
Klímabarát receptúra - A klímaváltozás íze - Interaktív kiállítás bemutató
Az eltolódó éghajlati övek „magukkal hozzák” az adott klímához alkalmazkodni képes növényeket. Bár már nem a gyűjtögető életmódhoz vagyunk hozzászokva, mégis a tányérunkon szereplő ételek folyamatos változáson mennek keresztül.
- Mi lesz például a helyi jellegzetességgel, a szezonális klasszikus Szőlőlevessel ha például eljönne az az idő, amikor Tokajban már nem marad meg a fehér szőlő sem?
- Hozatunk külföldről drágán?
- Kicseréljük az alapanyagot? Ha, igen, mire?
- Vajon milyen ízű a Szőlőleves, ha nem szőlőből készül? Hogy ízlene ez a verzió?
Keresd meg a főzőképernyős „Klímabarát receptúra – A klímaváltozás íze” installációt a Világörökségi Bormúzeumban és tudd meg a választ!
Tokaj borászainak véleménye a klímaváltozással kapcsolatban! - Videó installáció
Interjúk Tokaj borászaival – Mi lesz veled furmint?
A mezőgazdaság mint szektor rendkívüli módon kitett az éghajlatváltozás okozta negatív hatásoknak. Így tehát a szőlészet, és a ráépülő borászati ágazat sem kivétel ezalól. Tokaj vezető borászai éppen ezért már régóta keresik a megoldásokat az éghajlatváltozás negatív hatásainak mérséklésére.
Interjúnkban megszólalnak, a Demeter Zoltán Pincészet, a Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok és a Péter Pincészet vezető szakemberei a témával kapcsolatban. Többek között együtt arra kerestük a választ, hogy:
- Mit tehet a borászati szektor a kibocsátási értékeinek csökkentésére?
- Milyen hatással lesz Tokaj jövőjére a klímaváltozás?
- Mi lesz az aszú és a furmint jövője?
A projekt címe: „Vége a játéknak. Ne hagyja, hogy a klímaváltozás befejezze a játékot!”
A projekt futamideje: 2021. január 14. – 2022. június 30.
Együttműködő partnerek:
CEEweb for Biodiversity:
Világörökségi Bormúzeum – Tokaj:
Tokaji Múzeum: