A kutatás célja, hogy általánosan használható számítási modellt adjon a vállalkozások tudástőkéjének mérésére a nyilvánosan elérhető adatok, különösen az éves beszámolók adatai alapján. A kapott módszer segítségével a hazai vállalkozások és külföldi országok vállalkozásainak adatait összehasonlítjuk és vizsgáljuk a tudástőke szerepét a vállalati versenyképességben. A kutatás eredményeként előálló eljárás reményeink szerint a vállalati teljesítmény egy új értékelő módszere lesz, valamint lehetőséget ad az állami szereplők számára a versenyképességet hatékonyabban növelő, célzott intézkedések tervezésére is.

A projekt előzménye a BME Információ- és Tudásmenedzsment Tanszékén indult tudástőke mérés kutatás, Boda György vezetésével. Az első eredményekről szóló kötet (Dr. Boda György: A tudástőke kialakulása és hatása a vállalati menedzsmentre, Információs Társadalomért Alapítvány, 2008) óta a kutatási eredménye számos publikációban megjelentek.

Jelen projekt célja, hogy a kutatás eredményeként előálljon egy vállalati tudástőke számítási és értékelési módszertan. A kutatás eredményét nemzetközi adatokon is szükséges lesz visszamérni, de előzetes várakozásaink szerint ezek összhangban lesznek az eredményeinkkel, így a projekt során előállított módszertan a hazai és nemzetközi cégértékelési gyakorlatban (banki hitelezés, vállalati partnerminősítés stb.) elterjedhet, részben új alapokra helyezve a „jó vállalat” fogalmát.

A projekt vezető kutatói:

  • Boda György (Boda&Partners partner, Corvinus Egyetem emeritált docens)
  • habil. Kiss Ferenc (Infota kutatási és fejlesztési igazgató, az MTA GTB Tudásmenedzsment Munkabizottság elnöke)
  • Láncz Gábor (a BKIK Tanácsadási Osztály alelnöke)
  • Thék Regina (Boda&Partners, közgazdász).

A projekt futamideje: 2023.03.20-2024.04.30.

A kutatás támogatói: Batthyány Lajos Alapítvány, Boda&Partners Kft.

Disszemináció

A Magyar Közgazdasági Társaság 2023. szeptember 7-én Termelékenység, hozzáadott érték című rendezvényén Boda György kollégánk bemutatta kutatásunk néhány előzetes eredményét, melyet szakmai vita is követett. A vita részvevői alapvetően értékesnek, támogatandónak ítélték meg a munkánkat és az előzetes eredményekkel kapcsolatban pozitívan nyilatkoztak.

Az eredmények szakmai közösség elé vitele és vitára bocsájtása érdekében a következő rendezvényeken tartottunk előadásokat:

  • Boda György: A tacit és explicit tudás szerepe a Mesterséges Intelligencia felhasználása során. Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztály „MI és a mesterségek” című konferenciája, 2023.06.20. (online)
  • Boda György: Termelékenység, Hozzáadott érték, upgrading. A Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztály „Termelékenység, hozzáadott érték” című konferenciája, 2023.09.07. (online)
  • Boda György, Dr. Kiss Ferenc, Thék Regina, Láncz Gábor: tudás fejlődést gyorsító szerepe (keynote előadás) – „A tudásmenedzsment új utakon – a MI és az Upgrading összefüggésrendszereiben” – Az MTA Tudásmenedzsment Munkabizottság Konferenciája 2023, Mathias Corvinus Collegium, Budapest 2023.11.07.
    • A rendezvény előadásairól az absztrakt kötet elektronikusan és nyomatott formában is megjelent (ISBN: 978-615-82082-5-3 (print) és 978-615-82082-6-0 (pdf))
    • A konferencia válogatott előadásait tartalmazó tanulmánykötet megjelenése 2024 végén várható.
  • Boda György, Dr. Kiss Ferenc, Thék Regina, Láncz Gábor: A tudástőke jelentősége a vállalatok termelékenységében. (Előadás a 3. szekcióban) XI. Nemzetközi Tanácsadói Konferencia, Budapesti Kereskedelmi és Ipar Kamara, Budapest, 2023.11.08.
  • Ferenc Kiss: “The Role of Knowledge in Accelerating the Development of Capital” – University Research Seminar, Modul University, Vienna, 2023.12.05
  • Kiss Ferenc: A tudásmenedzsment tudományos megközelítésének aktualitásai. – „Kis változtatásoktól a radikális tudásmenedzsmentig” A CKO Academy 2. évfolyamának záró konferenciája. Budapest, 2023.12.07.
  • A vállalatok tudásalapú versenyképessége – mérhető mutatók alapján – workshop és kerekasztal beszélgetés a KM-Expert Kft. szervezésében. Budapest, 2024.05.08.
  • A vállalatok tudásalapú versenyképessége – mérhető mutatók alapján – workshop és kerekasztal beszélgetés az Információs Társadalomért Alapítvány és a Magyar Logisztikai Egyesület szervezésében. Budapest, 2024.05.12.
  • Boda György, Láncz Gábor (2023): Esély a felzárkózásra – csak tudásalapon. In Noszkay E. (szerk.): Tudásmenedzsment a következő két évtized határán. Budapest: Akadémiai Kiadó.
  • Boda György, Fülöp Zoltán, Révész Tamás, Thék Regina (2023): Termelékenység és jövedelmezőség. Statisztikai Szemle, 101/6, 479–521. 2023.06.30. DOI: https://doi.org/10.20311/stat2023.06.hu0479
  • Kiss Ferenc, Láncz Gábor: A vállalati-szervezeti stabilitást veszélyeztető tényezők, Gazdálkodás, menedzsment és HR a háború árnyékában (ipar, mezőgazdaság, szolgáltatások, egyéb területek) című kutatás eredményeinek összevetése a Tudástőke fejlődést gyorsító szerepe című kutatással. Alma Mater, 2024-1. (megjelenés alatt)

A jelen kutatás eredményeit összefoglaló kötet megjelent magyarul online

A nyomtatott kötet magyarul és angolul megjelenés alatt van.